×

Sagatavošanās kāzu fotografēšanai

02/08/2008

1.Sākums

Visam sākums parasti ir tikšanās ar jauno pāri ar mērķi parādīt savus darbus, lai jaunie varētu veikt galīgo izvēli. Es parasti parādu laptopā jebkuras kāzu bildes no pēdējām pēc jaunā pāra izvēles un ari tās, kas man īpaši patīk. Līdzi ir arī kaudzīte ar izprintētām bildēm A4 formātā. Tāpat īsi pastāstu par tehnisko nodrošinājumu, fotografēšanas gaitu un fotogrāfiju pēcapstrādi. Svarīgi ir saprast klienta gaumi, izprast, kas klientam patīk fotogrāfijās. Gadījumā, ja gaumes jautājumos rodas būtiskas nesaskaņas, būtu prātīgi atteikties no pasūtījuma. Pats par sevi saprotams, pēc tā tiek kārtoti apmaksas jautājumi, avanss, daudzos gadījumos arī rakstiska vienošanās.

Silti iesaku atkārtoti sakontaktēties ar jauno pāri kādas 1-2 nedēļas pirms kāzām. Tādā veidā būsiet droši. ka noruna paliek spēkā un ka neesat apsolījis vienā un tajā pašā dienā vienlaicīgi fotografēt 2 kāzas (tā ir gadījies vienam kolēģim).

 

2.Iepriekšējais vakars

Atcerieties, ka kāzu fotografēšana ir visai pamatīgs fizisko spēju pārbaudījums apmēram 16 stundu garumā un iepriekšējā vakarā jārīkojas kā sportistam pirms sacensībām. Nevajadzētu darīt neko tādu, kas nākamajā dienā liks jums justies vārgam, piemēram, krietni iedzert alkoholu vai mēģināt pirmo reizi mūžā noskriet maratonu. Par tīri fiziskiem pārbaudījumiem fotografēšanas procesā var minēt sekojošo:

Pirmkārt līdz 12 kg smagas fotosomas nēsāšanu plecā, otrkārt vienrocīgu vai divrocīgu fotoaparāta cilāšanu (svars ar objektīvu 70-200/2,8 IS L un zibspuldzi gandrīz 3 kg) daudzus simtus reižu, treškārt pietupieni un puspietupieni arī vairākus simtus reižu. Pēdējais nav nekāds joks. Būtiska fotogrāfu kļūda, sevišķi gara auguma fotogrāfiem ir tuvplāna bilžu fotografēšana no augšas uz leju, neiedomājoties salocīt savas garās kājas, tādā veidā iegūstot bilžu sērijas (runa neiet par atsevišķām bildēm) ar kropļotām cilvēku proporcijām.

Fototehnikas sagatavošanos lietderīgi uzsākt ar fotoaparāta un zibspuldžu akumulatoru uzlādēšanu. Kāzas līdz šim fotografēju ar 2 fotoaparātiem Canon 5D un Canon 20D(šogad janvārī to nomainot ar jauno Canon 5D mark II). Iepriekšminētajam komplektam ar garantiju pietiek ar 5 uzlādētajiem akumulatoriem (jaunajam aparātam tie būs atsķirīgi). Taču drošībai ņemu līdzi lādētāju. Lielāka uzmanība ir jāpievērš zibspuldzes akumulatoru lādēšanai. Te lieti noder moderni lādētāji, piemēram, A.Zavadska blogā noskatītais La Crosse lādētājs, kas ļauj visus akumulatorus notestēt un būt drošam par katra komplekta gatavību darbam. Precīzi prognozēt nepieciešamo akumulatoru daudzumu ir neiespējami, tie jāņem līdzi ar rezervi. Daudz kas atkarīgs no tā ar kādu ISO tiek fotografēts, cik gaišas ir telpu sienas un griesti. Ja pieejamo akumulatoru skaits nav liels, lietderīgi ņemt līdzi ātru lādētāju (ja nemaldos šobrīd AA tipa akumulatoru lādēšanas ātruma rekords ir 15 min).

Nākošais solis ir fotosomas komplektēšana. Ja braucu ar personīgo mašīnu, tad izvēle ir vienkārša – visu lieku lielajā somā un lielo somu plecā cenšos likt minimāli, pašu vajadzīgāko fotografēšanas laikā no lielās somas pārvietoju mazākajā. Rīgā šāda metode ir bīstama ar to, ka no auto salona somu var nozagt, laukos šajā ziņā ir mierīgāk. Sekas fotografēšanai Rīgā ir sāpes mugurā, jo pilna soma sver 12kg. Ja ir jābrauc jaunā pāra limuzīnā, rodas problēma, jo lieku somu paņemt līdzi ne vienmēr ir iespējams un no kaut kādām vajadzīgām lietām ir jāatsakās. Toties pozitīvi ir tas, ka vairāk uzmanības var veltīt fotografēšanas procesam. Daudzi kāzu fotogrāfi lieto mugursomas. Tas samazina iespēju operatīvi mainīt objektīvus un līdz šim man likās nepieņemami. Taču iespējams turpmāk vienlaicīgi izmantojot 2 līdzvērtīgus fotoaparātus objektīvu mainīšana vairs nebūs tik aktuāla un taupot savu muguru es sākšu vairāk izmantot mugursomu.

Kam jābūt fotosomā (mans variants):

1. Atmiņas kartes – manā gadījumā kopējā ietilpība ir 30Gb un tās nekad nevar būt par daudz, ieteicams lai iespējamo kadru skaits, kas ietilpst kartēs, būtu vismaz 3 reizes lielāks par norunāto atdodamo kadru skaitu. Kartes vajadzētu formatēt izmantojot attiecīgo fotoaparātu, kurā tās tiks ievietotas. Tipiska kļūda ir reportāžas laikā ievietot karti, kurā nav izdzēstas vecās bildes, un pēc dažiem desmitiem klikšķu karte var izrādīties pilna, tad atliek pa vienam dzēst vecās bildes laikā, jo visas kopā izdzēst vairs nav iespējams. Pērkot jaunu fototehniku attiecīgi būs jāpērk papildus jaunas ietilpīgākas kartes.

2. Fotoaparāta un zibspuldzes akumulatori (lādēšanas ierīces lietderīgi ievietot citā somā).

3. Objektīvu tīrīšanas līdzekļi.

4. Zibspuldžu reflektori.

5. Paliela mikrošķiedras lupata gadījumiem, ja uz fotoaparatūras lielākā daudzumā nonāk ūdens. Vienreiz pamēģināju objektīvu noslaucīt ar papīra salvjeti un joprojām pēc vairākiem gadiem objektīva gumijotām virsmām (zūmēšanas un asuma uzstādīšanas gredzeniem) ir pielipušas mikroskopiskas papīra plēksnītes, kas bojā to izskatu.

6. Miniatūrs kabatas lukturītis, kas ļauj operatīvi atrast tumsā nokritušu priekšmetu.

7. Pildspalva, piezīmju blociņš, vizītkartes.

8. Pelēkā karte – kāzās izmantoju reti, taču dažos gadījumos tā var noderēt ievērojot sarežģīto gaismu raksturu kāzu norises vietās, kurā sajaucas dažādu krāsu temperatūru gaismekļu un krāsainu prožektoru izgaismojums un piedevām vēl gadās, ka ir spilgtas krāsotas siena. Tā kā fotografēju RAWā, man ir lielas iespējas veikt krāsu balansa korekciju fotogrāfiju apstŗādes procesā. Pelēkā karte to atvieglo, taču šim mēŗķim labi noder arī vīriešu baltie krekli un melnās kurpes.

9. Neliels iepirkumu maisiņš – lieti noder vai nu fototehnikas aizsargāšanai no nokrišņiem vai izmantošanai, lai varētu pakāpties uz krēsla vai kādas citas tīras mēbeles nenovelkot kurpes, kas dažreiz noder grupu fotografēšanas un citos gadījumos.

10. Protams, pats galvenais – fotoaparāti, objektīvi un zibspuldzes.

Pirms fotoaparātu un objektīvu ievietošanas somā, notīru putekļus, pārbaudu objektīvu virsmu tīrību un matricas tīrību. Ja nepieciešams, matricu izpūšu ar gaisa baloniņu, tādā veidā aizpūšot lielākus putekļus. Paretam veicu matricas mitro tīrīšanu. Tā kā izmantoju gaišu optiku un lielu daļu kadru uzņemu ar atvērumu 2,8 vai lielāku, putekļi uz matricas galvas sāpes nesagādā. Diafragmēt objektīvu līdz 8 un vairāk, kad putekļi kļūst redzami, nākas tikai grupasbildēm vai dažos īpašos gadījumos, kad vajadzīgs palielināts asuma dziļums.

Šobrīd kāzās izmantoju šādus Canon objektīvus – 35/1,4L; 85/1,2L II; 16-35/2,8LII; 24-70/2,8L; 70-200/2,8L IS. Šāds komplekts ir ļoti daudzpusīgs, taču kā jau minēju nejēdzīgi smags. Ja kāzās esmu bez automašīnas, nav problēmu kaut ko no iepriekšminētā ir atstāt mājās. Ar prieku atceros 80-tos un 90-tos gadus, kad uz 2 filmiņu kamerām pietika ar trīs 28, 50 un 135 mm (arī 70-150mm) objektīviem un soma bija divas reizes vieglāka.

Izmantoju 3 zibspuldzes – 580EX II, 550 EX un 430 EX. Svinību telpās vienu vai divas zibspuldzes uzlieku uz statīviem un izmantoju slave režīmā. Izmantoju arī ārējo bateriju bloku Canon Transistor Pack ar sešām LR14 (nākošais izmērs pēc pirkstiņiem AA) baterijām, kas ļauj ātrāk zibināt bilžu sēriju.

Jāpiemin arī apģērbs un apavi – tiem jāapvieno pietiekošs ērtums un elegance. Man nepatīk pārāk atšķirties no kāzu viesiem, taču nekas neliek man svīst vasarā 30 grādu karstumā uzvalkā. Braucot ar auto ņemu līdzi rezerves apģērbu un apavus, jo no manas labsajūtas lielā mērā atkarīgs arī mana darba rezultāts. Dažādiem fotogrāfiem pieeja apģērbam ir dažāda, vienam tās ir haki krāsas darba drēbes, lai var rāpot pa grīdu, citam varbūt uzvalks. Labu uzvalku vilkt ir bīstami, jo smago fotosomu pakarot plecā, uzvalka plecu daļa var tikt neatgriezeniski bojāta, drēbes virsējā daļa atraujas no apakšā esošās līmdrēbes, kas piedot žaketes formu. Tāpat var rasties problēmas ar baltu kreklu vai gaišām drēbēm, jo fotosoma tiek likta uz zemes un tās plecu siksna parasti tiek sasmērēta. Karstā laikā tāpēc velku melnu t-kreklu ar melnām linu biksēm, kas izskatās pietiekoši cienīgi un ir ērti.

Vēl sagatavošanās procesam var pieskaitīt automašīnas mazgāšanu un dažreiz arī salona tīrīšanu, minerālūdens pudeles, enerģijas dzēriena cīņai ar miegainību pie stūres, varbūt arī kāda musli vai šokolādes batoniņa iegādi bada remdēšanai. Vēl bagāžniekā tiek ievietots statīvs un paliels atstarotājs. Protams, vajadzīgs liels izturīgs (tāds, kuru nesalauž vējš) lietussargs. Bagāžniekā vienmēr ir gumijas zābaki, tiesa tie biežāk noder atpakaļceļā uz mājām vasaras rītos, kad saulei lecot var izmantojot zābakus iebrist pļavā rīta rasā un uzņemt ģeniālu dabas skatu.

Lai atrastu vajadzīgo adresi, ģeogrāfisku vietu, vajadzīgs ceļu atlants ar pilsētu kartēm vai modernāks līdzeklis – GPS. Man ir nepieciešamas saulesbrilles, lai atpūtinātu svarīgo fotogrāfa darba instrumentu – redzi. Nevajadzētu mājās aizmirst maku un mobilo telefonu.

 

3. Rīts

Labi izgulēties un paēst brokastis, kas neizsauks gremošanas traucējumus, ir svarīgs priekšnosacījums. Nevajadzētu kavēties ar došanos ceļā. Kavēšanās var radīt nevajadzīgus pārdzīvojumus – piemēram pagājušajā vasarā vienu sestdienu Rīgā bija pamatīgi sastrēgumi, braukt vajadzēju uz Mežciemu uz līgavas mājām gar kinostudiju. Izrādījās, ka iela pēkšņi ir ciet remonta dēļ, taču laika trūkumā nolēmu mēģināt izbraukt paātrināti ar domu, ka noveiksies. Rezultātā tiku sodīts gan par ātruma pārsniegšanu, gan braukšanu zem ķieģeļa, taču paspēju laikā.

Ar to sagatavošanās periods ir beidzies, turpinājums sekos par pārejām kāzu fotografēšanas fāzēm. Mans rakstiņš neapskata situācijas, kad fotogrāfs kāzās paredz izmantot studijas gaismas, filmiņu fotoaparātus, platfilmu tehniku utt. Ceru, ka kolēģi papildinās manis rakstīto ar savām atziņām.

 

Imants Urtāns
www.fototrio.lv
29.12.2008